Szanowni Państwo,
nasza galeria to nie tylko wystawy. Od lat staramy się, aby Bunkier Sztuki był otwarty zarówno dla osób, które mają na co dzień styczność ze sztuką współczesną, jak i dla tych, którzy chcieliby ją lepiej poznać, ale póki co podchodzą do niej z rezerwą. Specjalnie dla nich organizujemy spotkania warsztatowe, dzięki którym sztuka współczesna może stać się bardziej przystępna i lepiej zrozumiana. W swojej ofercie mamy warsztaty dla dzieci, rodzin oraz osób niepełnosprawnych. Efekty naszych działań można obserwować na portalu Sztuka24h.edu.pl.
Jesteśmy przekonani, że najlepszą metodą edukacyjną są warsztaty. Dzięki łączeniu teorii i praktyki młody człowiek może nie tylko poszerzyć swoją wiedzę o świecie sztuki, ale może też sam tworzyć.
Chcielibyśmy zaprezentować Państwu warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej, przygotowane przez artystki i opiekunki wystaw Bunkra Sztuki. Zajęcia mają charakter autorski i są związane z pracą oraz zainteresowaniami prowadzących. Metody pracy zawsze są dostosowywane do wieku osób uczestniczących w warsztatach. Obok poniższych propozycji oferujemy warsztaty nawiązujące do aktualnych wystaw w Galerii, ale jesteśmy również gotowi stworzyć scenariusze w porozumieniu z Państwem.
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Termin: wtorek – niedziela, w godzinach 11–19
Koncepcja: Karol Gromek, Karolina Pisarek
Prowadzenie: Emilia Kina, Teresa Kutkowska, Monika Orzeł
Koszt: 120 zł / do 12 osób
Czas trwania: 2 godziny
Zainteresowanych prosimy o kontakt: gromek@bunkier.art.pl
1. Chimeryczne wzory. Warsztaty z projektowania tkanin
Co mówi o nas strój? Czy wzór i kolor tkaniny odzwierciedlają nasz charakter, a może zdradzają o wiele więcej? Podczas warsztatów porozmawiamy o tym, jak to się stało, że nasze ubrania są kolorowe i wzorzyste. Zastanowimy się nad znaczeniem stroju w przeszłości oraz jego rolą dzisiaj. Od teorii przejdziemy do praktyki i sami stworzymy własny wzór-szablon, który przeniesiemy na tkaninę.
Warsztaty prowadzi Emilia Kina.
2. Żywa grafika. Warsztaty z grafiki artystycznej
Zapraszamy na warsztaty, na których zapoznamy się z różnymi technikami graficznymi (np. linorytem), efektowną techniką barwienia papieru graficznego zwaną „marmurkowaniem” oraz organic art – sztuką, która żyje. Każda osoba uczestnicząca w warsztatach będzie mogła stworzyć własną „żywą grafikę”, zabrać ją do domu i obserwować, jak się stopniowo zmienia, przeobraża i tworzy niekończącą się opowieść. Dzięki wykorzystaniu materiałów naturalnych przyniesione do domu dzieło stanie się żywym organizmem, wrażliwym na czynniki zewnętrzne oraz czas.
Zajęcia prowadzi Monika Orzeł.
3. Druk przypadku. Warsztaty z grafiki warsztatowej (druk płaski)
Monotypia jako technika druku charakteryzuje się tym, że powstała odbitka graficzna istnieje tylko w jednym egzemplarzu, dzięki czemu jest unikatowa i niepowtarzalna (gr. monos – jeden, typos – odbicie). Przy pomocy farb graficznych, płyt z pleksi, oraz różnych narzędzi rysunkowych powstaną wzory, które zostaną utrwalone na profesjonalnym bawełnianym papierze. Dzięki tym warsztatom uczestnicy będą mogli zapoznać się z jedną z najprostszych technik grafiki artystycznej.
Zajęcia prowadzi Monika Orzeł.
4. To, co płynne i to, co się rozpływa. Warsztaty z animacji
Wszystkich młodych amatorów sztuki serdecznie zapraszamy na warsztaty animacji, przy czym będzie to animacja dość nietypowa. Będziemy obserwować, filmować i fotografować. Stworzymy kompozycję, która pod wpływem procesów chemicznych z czasem będzie się przekształcała i zanikała. Przy pomocy rzutnika przeniesiemy obraz na ekran i w ten sposób uzyskamy prostą – dziejącą się samoistnie – animację!
Zajęcia prowadzi Teresa Kutkowska.
sztuka24h.edu.pl
facebook.com/bunkiersztuki/
instagram.com/bunkiersztuki/