The Trouble with Value & Naczynia połączone

W Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki właśnie zakończyły się dwie wystawy. Pierwsza – “Naczynia połączone” – opowiadała o pracach charakteryzujących się nietrwałością i zmiennością (szczegółowy opis, plakat i dokumentacja wystawy) . Druga – “The Trouble with Value” – skupiała się na kwestii wartości w świecie sztuki (szczegółowy opis, plakat i dokumentacja wystawy). Obie wystawy inspirowały naszych edukatorów i opiekunów wystaw do stworzenia propozycji edukacyjnych dla różnych grup wiekowych. Wszystkie materiały przekazujemy dalej – można dowolnie z nich korzystać.

Mamy scenariusz spaceru, który opisuje wybrane dzieła sztuki i wskazuje na związane z nimi zagadnienia (sztuka konceptualna, site-specific, land-art, sztuka efemeryczna). Scenariusz zawiera również linki do reprodukcji wybranych prac artystycznych, dzięki czemu można wykorzystać go również poza budynkiem Galerii, niezależnie od trwania wystay:

♦  ”Jak całkowicie zniknąć?”, scenariusz spaceru dla młodzieży licealnej, studentów i dorosłych – tutaj

Nasi edukatorzy i opiekunowie wystaw prowadzili też serię warsztatów, których scenariusze prezentujemy poniżej. Każdy dokument zawiera informacje o metodach i formie pracy oraz potrzebnych środkach dydaktycznych:

♦  ”Eksperymentalna animacja obrazów”, scenariusz warsztatów dla młodzieży w wieku 5–15 lat – tutaj

♦  ”Grafika w procesie”, scenariusz warsztatów dla każdego zainteresowanego warsztatem graficzno-malarsko-eksperymentalnym – tutaj

♦  “Sztuka efemeryczna”, scenariusz warsztatów dla dzieci – tutaj

♦  ”Malowanie światłem”, scenariusz warsztatów dla dzieci i młodzieży – tutaj

Stworzyliśmy również trzy audiodeskrypcje prac prezentowanych na wystawie Naczynia Połączone w ramach programu „Otwarta galeria. Kultura dostępna w Bunkrze Sztuki”Audiodeskrypcja  to werbalny opis treści wizualnych dzieła sztuki z uwzględnieniem techniki jego wykonania oraz kontekstu interpretacyjnego. Takie opisy są podstawowym narzędziem poznawania sztuk wizualnych przez osoby niewidome:

♦  Semâ Bekirovic, “Unfixed Galaxies”tutaj

♦  Anya Gallaccio, “Preserve ‘Beauty’” – tutaj