Balticarium
C

Balticarium to interaktywna strona internetowa, dzięki której można poznać zwierzęta Morza Bałtyckiego. Przeczytamy o tych popularnych: mewie śmieszce, morświnie czy śledziu, jak i tych mniej znanych: nereidzie, pąkli lub kurze diable. Treści na stronie są skierowane do dzieci i dorosłych. Twórczyni projektu Natalia Uryniuk połączyła sztukę i edukację. Opisy zwierząt cechują się humorem, który ułatwi najmłodszym poznanie morskiej fauny. Nie brakuje również naukowych treści, którym daleko jednak do encyklopedycznych definicji. Wśród autorów treści na stronie są artyści, oceanografowie, poeci, muzycy, podróżnicy, dzieci, pedagodzy i inni miłośnicy Morza Bałtyckiego.

Na stronie znajdują się nie tylko opisy, ilustracje, zdjęcia, filmy i animacje bałtyckich zwierząt. Użytkownicy mogą również zapoznać się z kalendarium wydarzeń edukacyjnych i artystycznych. Koordynatorka projektu Klaudia Iwanek m.in. zachęca instytucje i organizatorów wydarzeń, aby zgłaszali własne działania w zakresie edukacji i sztuki związane z Bałtykiem. Dzięki temu w sieci powstaje specjalne miejsce dedykowane morskim inicjatywom.

Dzieci mogą zagrać w dwie gry: „Co to za zwierzę?” oraz „Znajdź mnie!”. Bohaterką pierwszej gry jest foka, która zadaje pytania. Ciekawe ile bałtyckich zwierząt znacie? Koniecznie sprawdźcie swoją wiedzę! Druga gra opiera się na kamuflażu. Dowiecie się, które zwierzęta wykorzystują tę metodę przetrwania w naturalnym środowisku. Celem gry jest odszukanie ukrytych zwierząt na dnie Bałtyku.

Przyjaciele Balticarium to zespół twórców, którzy swój talent i wiedzę udostępnili na potrzeby rozwoju projektu. Wśród nich jest: kompozytor muzyki Euzebiusz Domagalski, animatorka i graficzka Patrycja Pawłowska, fotograf podwodny, twórca filmów i oceanograf Michał Procajło, zespół perkusyjny TRIO PER KA oraz Janusz Mizerny i Filip Otto, autorzy ekologicznego bloga Green Projects. Do grupy przyjaciół należą również tłumacze języków obcych, dzięki którym projekt dotrze do dzieci w pozostałych krajach nadbałtyckich. W maju strona będzie dostępna we wszystkich językach krajów nadbałtyckich.

Balticarium otrzymał patronat honorowy Rzecznika Praw Dziecka. Projekt uzyskał wsparcie Uniwersytetu Gdańskiego i Wrocławskiego, Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego, Duńskiego Instytutu Kultury, Konsula Honorowego Łotwy w Gdańsku, Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Fundacji Światełko, Instytutu Oceanografii w Gdyni i innych.

Wejdźcie na www.balticarium.com!
Polubcie Balticarium na FacebookInstagram.

Na podstawie materiałów organizatora.

projekt: agata biskup / made by Wordpress and mem!