Opowiadamy o wystawie #4

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
28.01–18.06.2017 (od środy do niedzieli), godz. 11–18

BYSA

Trzy nowe ekspozycje w Bunkrze Sztuki – “Prabhakar Pachpute i Rupali Patil – Zwiastunki chaosu”, “Równolegle (KRK/NUE)” oraz “Justyna Mędrala. Maszyna była pod takim wrażeniem, że sama na siebie spadła” – oznaczają kontynuację wyjątkowego cyklu oprowadzań przygotowanych przez opiekunów wystaw. Każda z opracowanych przez opiekunów opowieści jest wynikiem ich zainteresowań, fascynacji i doświadczeń związanych ze sztuką. Różnorodność spojrzeń i tropów sprawia, że każde z oprowadzań jest inne, subiektywne i osobiste. Autorskie ścieżki narracji to spacery po trzech równolegle prezentowanych w Galerii wystawach. W trakcie oprowadzań opiekunowie nie tylko nakreślają tematykę ekspozycji, ale także starają się udowodnić, że sztuka współczesna jest kluczem do otwierania naszej wyobraźni. Spotkania dla osób dorosłych mają formę oprowadzania połączonego z dyskusją, a dzieciom i młodzieży proponujemy warsztaty twórcze.

„Opowiadamy o wystawie”, prowadzenie: Mikołaj Spodaryk,  fot. Studio FilmLOVE, CC-BY-NC-ND

OPROWADZANIA DLA DOROSŁYCH

“Powroty/Odwroty”
Na co dzień przyjmujemy różne role, których wymaga od nas życie w społeczeństwie: jesteśmy przykładnymi pracownikami, nauczycielami bądź uczniami, dobrymi rodzicami lub dziećmi… Czasami zamarzy nam się uciec. Ale czy mamy dokąd? Czy kiedy już odkryjemy mechanizmy rządzące naszym codziennym życiem, będziemy w stanie je porzucić i zanurzyć się w świat marzeń i snów?
Posłuchaj „Zwiastunek chaosu”. Poszukaj „Maszyny, która była pod takim wrażeniem, że sama na siebie spadła”. Przekrocz granicę. Zobacz wystawy z zupełnie innej perspektywy. Swojej.
Autor opowieści: Mikołaj Spodaryk

“Troje przewodników: opowieść o pracy”
Będziemy musieli zapomnieć, że jest z nami przewodniczka i wyobrazić sobie trzy inne osoby. Na początku o swojej pracy opowie górnik. Przedstawią go nam i pomogą zrozumieć Rupali Patil i Prabhakar Pachpute. Kolejną przewodniczką będzie chcąca odzyskać swój sen artystka, która przy okazji odkrywa i pokazuje, jak trudną pracą jest próbowanie niemożliwego. Trzeci, ostatni przewodnik uprawia tajemniczy zawód kuratora, który polega na składaniu opowieści z różnych, czasem niepasujących do siebie elementów. Będziemy wyobrażać sobie historię, którą próbuje nam opowiedzieć.
Autorka opowieści: Agnieszka Tyman

Warsztaty towarzyszące wystawie Prabhakara Pachputego i Rupali Patil – „Zwiastunki chaosu”, fot. Studio FilmLOVE, CC-BY-NC-ND

OPROWADZANIA Z WARSZTATAMI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

“Co kryje się w ciemnościach?”
Warsztaty dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum (7–14 lat)
Kto boi się ciemności? A kto boi się światła? Jak ciemno jest w najgłębszych kopalniach górniczych? Czy sny są zawsze świetliste?W trakcie warsztatów poszukamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Naszą inspiracją będą dzieła Rupali Patil, Prabhakara Pachutego oraz Justyny Mędrali. Będziemy rozmawiali o snach, pragnieniach, wyobraźni i fantazjach. Wspólnie spróbujemy oswoić ciemność.
Prowadzenie: Mikołaj Spodaryk

“Urobek*. Wykop sobie kopalnię”
Warsztaty dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum (7–16 lat)
Wydobędziemy nasz urobek na powierzchnię, na światło dzienne. Na początku będzie ciemność: pusta płytka, mrok kopalni . Z pomocą odpowiednich narzędzi wprowadzimy do niej światło – każde kolejne cięcie płytki odsłoni kolejny element. Co wytniemy, to nasze. Nasz urobek. Odczytamy trud pracy i zobaczymy jej efekty. Dłonie nauczą się pracować w nowy sposób. To będzie podarunek na zawsze.
Prowadzenie: Agnieszka Tyman
* wydobywanie kopaliny; też: wydobyta przez górników kopalina

“Nazywanie nocy”
Warsztaty dla licealistów
„Gdy człowiek stanie na nogi po przebudzeniu, nie może już ujrzeć świata ze snu”. (Dilip Chitre)
Co zrobić z podejrzeniem, że czasami sen mówi o nas więcej, niż chcielibyśmy wyznać? Budzi to naszą obawę, a jednak uwielbiamy rozmawiać o snach. Chcemy marzyć – niektórym zdarza się nawet śnić na jawie. Zadajemy sobie pytanie, czy wyśnione krajobrazy są prawdziwe. Justyna Mędrala podjęła próbę powrotu do snu. Postanowiła zobaczony w nim świat (a w zasadzie jeden element – maszynę) odtworzyć.
Zainspirowani snami, wyobrażeniami, brzmieniami spróbujemy uwolnić język i słowa. Co może oznaczać qimuqsunq albo piqisirpoq? Jak jednym słowem nazwać „gęstą śnieżną zaspę”? Czy mówiliście kiedyś językami, które nie istnieją? Podczas warsztatów będziemy w nich i z nich tworzyć.
Prowadzenie: Mikołaj Spodaryk

Agnieszka Tyman – anglistka, absolwentka PLSP im. A. Kenara w Zakopanem, aktywistka i przewodniczka po Krakowie. Oprowadza osoby dorosłe, studentów i młodzież ponadgimnazjalną. Prowadzi także warsztaty dla dzieci, zarówno w języku polskim, jak i języku angielskim.

Mikołaj Spodaryk – kulturoznawca, absolwent Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, współpracownik Ha!artu. Oprowadza dorosłych, studentów i zorganizowane grupy ponadgimnazjalne w języku polskim i języku angielskim. Prowadzi warsztaty dla dzieci.

„Opowiadamy o wystawie” w godzinach otwarcia ekspozycji (od środy do niedzieli w godzinach 11–18).
Oprowadzanie trwa około 60 min. i za każdym razem jest dostosowywane do indywidualnych potrzeb grupy. Oprowadzanie z warsztatami trwa około 90 min.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację: kesek@bunkier.art.pl.
Koszt: bilet wstępu na wystawę + opłata za oprowadzanie (w języku polskim – 35 zł, w języku obcym – 55 zł). Opłata za warsztaty dla dzieci i młodzieży wynosi 55 zł.

projekt: agata biskup / made by Wordpress and mem!