aKINO inspiruje do działania

Filmowy projekt edukacyjny aKINO powstał z myślą o dzieciach, młodzieży i prawie dorosłych, aby zachęcić ich do zaangażowania się w działania twórcze i społeczne oraz promować wartościowe kino. Pięć miesięcy działań (od maja do grudnia 2016)  jest skupionych wokół różnych tematów: tożsamości, kreatywności, aktywności, historii i uczuć.

Na każdy miesiąc działań aKINO przygotowało projekcje filmowe dla dzieci i uczniów w każdym wieku – od przedszkolaków do licealistów. Ale to nie wszystko. Obejrzane filmy będą podstawą i inspiracją do działań – specjalnych aktywności, wśród których znajdzie się między innymi tworzenie audiowizualnego autoportretu, wielkie polowanie na litery w przestrzeni miejskiej, treningi w każdych warunkach z „Przewodnikiem po mikrosportach”, składanie serduszek origami dla pewnej wielkiej charytatywnej akcji czy napisanie manifestu głoszącego „10 zasad dobrze zaprojektowanego miasta”.

Scenariusze warsztatów pn. „Co to znaczy dobrze zaprojektować miasto?”, mające być punktem wyjścia do opracowania tego manifestu, powstały we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Ich autorką jest Paulina Hyła. Wszystkie materiały pomocne w realizacji projektu – analizy filmowe, scenariusze lekcji dla poszczególnych grup wiekowych, analizy psychologiczne itp. –  można pobrać ze strony internetowej aKINA.

Wśród filmów, które będą pokazywane w trakcie projektu, znajdą się takie produkcje, jak nowozelandzka „Operacja hip-hop” („Hip Hop-eration”) opowiadająca o podróży grupy tancerzy-seniorów na mistrzostwa świata w tańcu w Las Vegas, czy poruszający „Mustang” – nagrodzony m.in. na festiwalach w Berlinie, Cannes, Sztokholmie i Odessie, nominowany do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Najmłodsi widzowie będą mogli zobaczyć między innymi nominowaną do Oscara, ujmującą historię przyjaźni myszy i niedźwiedzia o artystycznych duszach pod tytułem „Ernest i Celestyna” oraz niezwykle mądrą i ciepłą animację „Wielka wyprawa Molly” („Molly Monster”), która miała swoją światową premierę podczas tegorocznego Berlinale.

Projekt ma być impulsem i zachętą do aktywności – fizycznej, intelektualnej i społecznej. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej przedsięwzięcia oraz na profilu na Facebooku.

Projekt powstał w ramach inicjatyw Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Koordynatorem projektu jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Na podstawie materiałów Organizatora.