Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym to zainicjowany w 2014 roku przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki projekt skierowany do osób niesłyszących realizowany we współpracy z Grupą Artystów Głuchych (GAG). Celem projektu jest przybliżenie osobom z dysfuncją słuchu podstawowych pojęć dotyczących sztuki.
Dotąd powstało trzydzieści dziewięć filmów – haseł z najważniejszymi informacjami na temat cech danego zjawiska, pojęcia czy faktu historycznego. Punktem wyjścia do opracowania encyklopedii stały się znaki PJM zebrane w leksykonie GAG. Twórcy wybierają terminy, których często używa się w rozmowach o sztuce, na przykład action painting, body art, kompozycja, mural. Pojęcia są zobrazowane wypowiedziami artystów, a w przyszłości będą tłumaczone również fragmenty tekstów krytycznych.
Pracy nad encyklopedią towarzyszą warsztaty dla niesłyszącej młodzieży prowadzone przez osobę głuchą – Daniela Kotowskiego. Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, a Organizatorzy zapraszają również grupy zorganizowane.
Zgłoszenia są przyjmowane m.in. za pośrednictwem strony na Facebooku.
Do 28 sierpnia 2016 r. Zachęta zaprasza niesłyszącą młodzież na warsztaty towarzyszące wystawom „Podróżnicy” oraz „Teresa Kazimiera Murak-Rembielińska”. Termin spotkania jest ustalany indywidualnie z zainteresowanymi grupami.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oraz do obejrzenia zaproszenia w PJM.
Źródło zdjęcia: profil Encyklopedii Sztuki w Polskim Języku Migowym na Facebooku.
Na podstawie materiałów Organizatora.