Cafe Europe. Awangarda XX wieku a Tadeusz Kantor

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka zaprasza nauczycieli i uczniów do udziału w projekcie Café Europe, który ma na celu profesjonalne, a zarazem przystępne przybliżenie najważniejszych zagadnień z zakresu światowej historii sztuki i historii teatru. Ciekawa formuła wykładów, a także nowoczesna platforma e-learningowa, stanowią uzupełnienie edukacji zdobywanej w szkołach, a zarazem inspirację do poznania sztuki współczesnej. Projekt wpisuje się w program nauczania, jest więc okazją do przekazania wiedzy w atrakcyjny sposób. Jednocześnie stanowi część obchodów Roku Polskiego Teatru ogłoszonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, a także 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora obchodzonej w roku 2015.

O sztuce Tadeusza Kantora w kontekście wybranych aspektów awangardy XX wieku opowiadać będą znawcy historii sztuki i teatru. Projekt składa się z cyklu pięciu wykładów, a zakończony zostanie dyskusją panelową. Rejestracje audiowizualne wykładów zostaną następnie zamieszczone na specjalnie przygotowanej platformie e-learningowej, która będzie dostępna pod adresem www.cafeeurope.pl, pozwalającej każdemu zainteresowanemu na aktywne i kreatywne zdobywanie wiedzy z zakresu historii sztuki – awangardy XX wieku. Wykładom towarzyszyć będą – udostępnione wcześniej – specjalnie przygotowane zestawy „Materiałów wstępnych” w postaci komentarzy i tekstów Tadeusza Kantora i innych artystów, materiałów wizualnych i filmowych, odniesień do innych materiałów dostępnych w Internecie etc. Będzie to stanowić wstęp i zapowiedź tematyki poruszanej przez każdego z wykładowców. Po wykładach, na platformie zamieszczane będą „Komentarze uzupełniające” – zestaw materiałów będących uzupełnieniem i rozwinięciem omawianych zagadnień. Zestaw pytań i testów – do dobrowolnego rozwiązania – pozwoli każdemu z uczestników zweryfikować wiedzę wyniesioną z kursu. Przygotowane zostanie również forum dyskusyjne pozwalające na wymianę opinii i informacji pomiędzy uczestnikami kursu a także zaproszonymi ekspertami.

Ideą projektu jest to, aby wszelkie formy uczestnictwa, w tym możliwość interakcji z innymi uczestnikami i uzyskiwanie dodatkowych wyjaśnień od ekspertów, były w pełni możliwe przy użyciu wyłącznie medium internetowego. E-learningowa formuła projektu gwarantuje dostępność treści edukacyjnych przez 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

Więcej informacji o 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora znajdą Państwo na stronie Cricoteki.

Na podstawie materiałów Organizatora.