Małe WRO 2015

Małe WRO jest częścią Biennale Sztuki Mediów WRO dedykowaną dzieciom i ich najbliższym.
13 maja we Wrocławiu rusza kolejna, 16. edycja Biennale Sztuki Mediów WRO odbywająca się w tym roku pod hasłem Test Exposure.

Autorem oprawy graficznej Małego WRO 2015 jest Michał Loba

W tym roku po raz pierwszy zostanie przygotowany Przewodnik Małego WRO, bezpłatna edukacyjna publikacja zawierająca opisy dotyczące poszczególnych dzieł, które będą przybliżać techniki artystyczne, zagadnienia i ciekawostki z obszaru sztuki, a także sylwetki twórców. Spośród wszystkich wystaw Biennale WRO zostały wyłonione prace szczególnie interesujące w kontekście najmłodszych odbiorców. Każdemu opisowi pracy towarzyszy twórcze zadanie.

W ramach tegorocznej edycji Małego WRO planowane są następujące wydarzenia:

13.05.2015
Premiera interaktywnej instalacji PIES do samodzielnego wykonania w domu.
PIES to praca, która powstała w 1994 roku, w ramach specjalnej edycji Biennale WRO we wrocławskim Dużym Studiu TVP, reagując szczekaniem na przechodzących widzów, budząc wesołe i życzliwe reakcje.
Następnie PIES stał się częścią INTERAKTYWNEGO PLACU ZABAW, czyli słynnej już wystawy sztuki najnowszej kierowanej zarówno do młodszych, jak i dorosłych odbiorców, zrealizowanej przez Centrum Sztuki WRO. Mieszkał w drewnianej budzie i głośnym szczekaniem, uruchamianym dzięki komputerowi połączonemu z czujnikami ruchu, z umieszczonego w budzie telewizora, witał odbiorców w ponad 20 miastach w Polsce i za granicą.
PIES się zmienia, chociaż nie starzeje. Podczas Biennale WRO 2015 zyskuje kolejne wcielenie. Najnowsza wersja PSA to miniatura instalacji, którą można wykonać samodzielnie.
Na stronie WRO dostępny jest szablon składanej budy. Gdy umieścimy w niej telefon z zainstalowaną aplikacją, pies zaszczeka.

16.05.2015
Noc Muzeów
“Roboty i Robaki”, rodzinne spacery z artystami.
cz. 1, godz. 12:00, Centrum Sztuki WRO.
cz. 2, godz. 13:30, Biblioteka Uniwersytecka, nowy gmach.

17.05.2015
Specjalny Niedzielny Poranek Filmowy.
Pokaz specjalny filmów animowanych z Portugalii i Niemiec wyłonionych w trakcie otwartego naboru prac na Biennale WRO 2015.

1.06.2015
Malowanie – interaktywna instalacja sieciowa
Centrum Sztuki WRO we współpracy z Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu oraz Keleketla! Library z Johannesburga

Organizatorzy zapraszają również na przedsmak programu w postaci ROZGRZEWKI przez Małym WRO 2015. ROZGRZEWKA to audiowizualna ścieżka edukacyjna prezentująca prace z poprzedniej edycji Biennale WRO. Ścieżka miała swoją premierę na miesiąc przed rozpoczęciem nadchodzącej edycji Biennale WRO i jest dostępna na stanowiskach w Czytelni Mediów WRO. Dziełom towarzyszą opisy stworzone z myślą o najmłodszych odbiorcach sztuki przybliżających zagadnienia ze świata sztuki nowych mediów.

Dla grup zorganizowanych zaplanowane zostały oprowadzenia po wystawach pod opieką Przewodników Sztuki. Odbywać się będą w każdy wtorek i czwartek maja i czerwca, po wcześniejszej rezerwacji mailowej: kreis@wrocenter.pl

Małe WRO 2015 organizowany jest w ramach Biennale Sztuki Mediów WRO, przez Fundację WRO Centrum Sztuki Mediów.
Dofinansowany został ze środków Gminy Wrocław oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Portal sztuka24h objął patronat nad wydarzaniem.

Na podstawie materiałów Organizatora.