Dorośli w Małym Klubie Bunkra Sztuki

Serdecznie zapraszamy na nowy cykl spotkań „Dorośli w Małym Klubie Bunkra Sztuki”.
Jak doświadczać sztuki, żeby dzieci tworzyły. Jak tworzyć, żeby dzieci doświadczały sztuki.

Czy zabiegani w codzienności mamy czas na prawdziwe spotkanie z drugim człowiekiem?
Czy potrafimy się zatrzymać i z ciekawością rozejrzeć dookoła?
Dlaczego warto bacznie przyglądać się dzieciom?
Co z tym wszystkim wspólnego ma sztuka?

„Dorośli w Małym Klubie Bunkra Sztuki” to cykl warsztatów, których głównym celem nie jest rozwijanie wrażliwości czy zachęcanie do „miłego” spędzania czasu rodziców z dzieci. Bazując na naturalnej ciekawości, która drzemie w każdym z nas niezależnie od wieku, proponujemy zajęcia nastawione na kontakt z dziełem sztuki, będącym doskonałym zapalnikiem, dzięki któremu zaczniemy coraz szerzej otwierać oczy, obserwując nie tylko galeryjne sale ekspozycyjne, lecz także całą otaczającą nas rzeczywistość.

WZORNIK#1, fot. Studio FILMLOVE, CC-BY-ND

Proponowany program skierowany jest do rodziców i opiekunów, którzy mają odwagę popatrzeć na świat oczyma dzieci. Nie boją się spróbować doświadczyć w ten sposób sztuki współczesnej, a przede wszystkim dążą do rozwijania swoich kompetencji w zakresie twórczego i świadomego rodzicielstwa. Wskażemy metody i narzędzia, które mogą się stać inspiracją do samodzielnego konstruowania sytuacji twórczych aktywizujących całe rodziny. Porozmawiamy o twórczości i o inteligencji oraz o prostych sposobach na ich wspomaganie. Postaramy się przenieść nowe metody dydaktyczne na zwyczajne bycie w codzienności, które – mamy nadzieję – stanie się ciekawsze i bardziej kreatywne. Program realizowany jest w ramach projektu sztuka24h („PoSZ(t)UKIwanie. Edukacja kulturalna w Bunkrze”), dlatego niejednokrotnie będziemy się odwoływać do otwartych zasobów edukacyjnych, wskazując ich możliwości i ograniczenia.

Warkocze Białki, fot. Studio FILMLOVE, CC-BY-ND

Będziemy się spotykać na wystawach prezentowanych w Bunkrze Sztuki lub w sali warsztatowej, w czasie gdy dzieci będą na zajęciach Małego Klubu Bunkra Sztuki. Naszym głównym celem jest stworzenie sytuacji, w której po zakończeniu warsztatów dzieci i rodzice nie będą mogli się „nagadać”, dzieląc się doświadczeniami z zajęć. Dążymy do zorganizowania przestrzeni partnerskiej wymiany, opartej na zasadach otwartości i wzajemnego szacunku.

Prowadzenie:
Monika Nęcka – pracowniczka etatowa Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na stanowisku adiunkta. Wykładane przedmioty: pedagogika, metodyka edukacji artystycznej, metodyka warsztatów twórczych, oraz w ramach arteterapii: dzieło sztuki jako element terapii, wizualne kształtowanie relacji interpersonalnych. Członkini Zarządu Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA oraz członek Forum-Kraków. Stale współpracuje z Bunkrem Sztuki, Międzynarodowym Centrum Kultury, Małopolskim Instytutem Kultury, Stowarzyszeniem Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes oraz z Fundacją Szkoła bez Barier na Rzecz Edukacji Dzieci i Młodzieży ze Sprzężonymi Niepełnosprawnościami.

Karolina Vyšata – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i podyplomowych Muzealniczych Studiów Kuratorskich Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Posiada kwalifikacje nauczycielskie. Współpracowała z Muzeum Narodowym w Warszawie, Zachętą Narodową Galerią Sztuki, Uniwersytetem Dzieci. Kuratorka i realizatorka programów edukacyjnych i wystaw sztuki współczesnej (m.in. Galeria Kuluary, PKiN Warszawa, 2002–2005; Klub Miłośników Sztuki, Zachęta, 2005–2008; „Wymiary Utopii” program działań kontekstualnych, Bunkier Sztuki, 2013). Od 2008 roku związana z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, w ramach której realizuje projekt www.sztuka24h.edu.pl. Obecnie realizuje autorski program historii sztuki w Przedszkolu Montessori w Krakowie. Mama Emilki, Mai i Anielki.

Spotkanie inaugurujące cykl odbędzie się na wystawie Rolanda Wirtza „immediatus” 2 maja 2015 r. (sobota), godz. 11.00-13.30.
Na drugie spotkanie z cyklu zapraszamy 6 czerwca 2015 r. (sobota), godz. 11.00-13.00. Spotykamy się na wystawie  Quadratum Nigrum (Mateusz Okoński, Jakub Skoczek, Jakub Woynarowski) / Fiat Lux.

Udział w warsztatach możliwy tylko po wcześniejszej rezerwacji.
Zgłoszenia są przyjmowane do czwartku 30 kwietnia do godz. 16.00.
Informacje i zapisy: 505 115 918 lub vysata@bunkier.art.pl
Terminy oraz tematy kolejnych warsztatów podawać będziemy na bieżąco, uwzględniając potrzeby oraz dynamikę zaangażowanej grupy.

Zobacz nasze wskazówki: Jak doświadczać? Jak tworzyć dla dzieci?

Projekt: Agata Biskup. Udostępnienie na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Pl. Pełny tekst licencji na stronie

Program „Dorośli w Małym Klubie Bunkra Sztuki” jest realizowany w ramach projektu „PoSZ(t)UKIwanie. Edukacja kulturalna w Bunkrze”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.