Formy artystyczne w działaniach edukacyjnych

Osobom poszukującym inspiracji do twórczych działań i projektów o tematyce lokalnej polecamy publikacje Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Na początek tekst o tym, dlaczego warto sięgać po artystyczne formy wyrazu w pracy z uczniami. Kliknij i przeczytaj artykuł “Formy artystyczne w działaniach edukacyjnych”. Autorka: Beata Maliszkiewicz.

Publikacja „Kulthurra! Zajęcia artystyczne w szkole” przeznaczona jest dla nauczycieli, którzy poszukują atrakcyjnych form prezentacji projektów jak np. film, fotoreportaż, widowisko narracyjne lub spektakl. Zawiera pomysły do wykorzystania, ćwiczenia i metody pracy niewymagające dużych środków. Książka zbudowana jest z tekstów praktyków, którzy mają doświadczenie w pracy z młodzieżą i dorosłymi. Metod tu proponowanych można używać na lekcjach historii, języka polskiego, wiedzy o kulturze, geografii regionalnej, a także realizując projekty z języków obcych czy działania artystyczne z uczniami.

“Notatnik kulthurralny!”, a wnim przykłady dobrych praktyk projektów uczniowskich realizowanych w ramach programu “Kulthurra! Zajęcia artystyczne w szkole” Centrum Edukacji Obywatelskiej. Projekty podzielone są na trzy kategorie – film, teatr i fotografia. Każda z nich opatrzona jest komentarzem Twórców Kulthurry! – specjalistów współpracujących z CEO.

„Przybornik animatora kultury” to świetna propozycja dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Z przybornika dowiedzą się, kim właściwie jest animator kultury, jak zrealizować swój pomysł metodą projektu, a przede wszystkim znajdą w nim dużą dawkę inspiracji „z najwyższej półki”. Bo chociaż „Przybornik” nie jest kursem czy wykładem ze sztuki współczesnej autorzy wybrali z obszaru kultury i sztuki bardzo interesujące przykłady, które młodzi animatorzy mogą przenieść na własny, lokalny grunt. W „Przyborniku” rozdział dot. inspiracji został podzielony na cztery kategorie: sztuka współczesna, teatr, fotografia i film. Każda z nich jest uzupełniona przydatnymi linkami.