Kod architektury

Muzeum w Stalowej Woli

„Kod architektury” to program edukacyjny Muzeum w Stalowej Woli, oparty na kartach pracy, które zostały udostępnione do pobrania na stronie muzeum. Materiały powstały z myślą o młodzieży szkół gimnazjalnych i licealnych. Uczniowie „łamiąc” kod architektury, poznają najistotniejsze pojęcia z zakresu architektury, urbanistyki i kreowania przestrzeni. Ważnym założeniem programu jest także kształtowanie świadomości społecznej uczniów, umiejętność identyfikowania z miejscem zamieszkania oraz zachęcenie ich do wpływania na losy własne i bliskiego otoczenia. W poznawaniu kodu architektury pomaga dwunastoletnia Hania, której pamiętnik stanowi część kart pracy. Tłem dla spostrzeżeń i przygód Hani jest powstająca Stalowa Wola i jej architektura. Dziewczynka jest także bohaterką książeczki „Miasto na medal”, wzbogacającej program edukacyjny.

Przejdź do strony programu edukacyjnego „Kod architektury” Muzeum Stalowej Woli i pobierz karty pracy: http://muzeum.stalowawola.pl/component/k2/item/1162-kod-architektury

Mimo że „Kod architektury” jest oparty na historii Stalowej Woli, zadania zawarte w kartach pracy dotykają zagadnień, które z pewnością można odnieść do życia w każdym zakątku kraju, badając związki między organizmem miejskim i ludzkim.

Prowadzący zajęcia mogą korzystać z pięciu niezależnych od siebie modułów tematycznych/warsztatowych:

„Kod Architektury” – architektura w kontekście sztuki, matematyki, historii.

„Jeden dzień z życia miasta” – rola zmysłów w odbiorze przestrzeni.

„Szklane domy” – architektura i wzornictwo w literaturze.

„Miasto na medal” – proces powstawania miasta i czynników wpływających na jego rozwój.

„W miejskiej Sieci” – ćwiczenia na orientację w terenie, analiza planów, map i zdjęć lotniczych.

Autorka programu edukacyjnego: Katarzyna Wydra (www.plenerownia.com).