Szlakiem modernizmu: Gdynia

Zapraszamy na spacer po Gdyni, mieście zbudowanym jako polskie „okno na świat”. „Słonecznym mieście”, gdzie w duchu modernizmu w krótkim okresie dekady lat trzydziestych zbudowano całe śródmieście oraz kluczowe obiekty publiczne. Spacerując, zobaczymy niezwykle malownicze pierzeje kamienic o kształtach kubicznych, jak i budynki o charakterystycznych bryłach, nasuwających skojarzenia z architekturą okrętową. Gdyński modernizm to także znakomite przykłady zabudowy industrialnej, portowej oraz mieszkalnej, w tym willowej. W przewodniku po „Gdyńskim Szlaku Modernizmu”,do pobrania na portalu „modernizmgdyni.pl”, zamieszczono cztery główne trasy obejmujące obszar Śródmieścia miasta oraz dawne letnisko – obecnie dzielnicę Gdyni – Kamienną Górę. Na portalu znajdziecie ich opisy oraz dodatkowo dwie trasy wiodące przez górzysty teren Działek Leśnych i Redłowo / Wzgórze św. Maksymiliana. Opisane trasy są tylko pewnym drogowskazem, inspiracją do poznania tego wyjątkowego miasta.

Do końca sierpnia dzieci i młodzież (9–16 lat) mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach „Gdyńskiego szlaku modernizmu”. Każde spotkanie składa się z krótkiego wykładu, w trakcie którego uczestnicy mają możliwość poznać wybrane elementy projektowania, podstawy architektury i historii sztuki, a także z części zajęć praktycznych, połączonych z zabawą i kreacją. Szczegóły tutaj

Kliknij grafikę i pobierz przewodnik w formacie pdf

Zobacz wywiad z  dr hab. Marią Jolantą Sołtysik, która opowiada o historii architektury modernistycznej Gdyni.