Giganci polskiej muzyki XX wieku

Górecki, Lutosławski, Penderecki
www.muzykotekaszkolna.pl

Serwis Muzykoteka Szkolna udostępnia cykl scenariuszy lekcji dotyczących życia i twórczości trójki wybitnych kompozytorów, gigantów polskiej muzyki XX wieku: Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Scenariusze przeznaczone dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pozwalają na przekazanie wiedzy w atrakcyjny i nieszablonowy sposób. Materiał został „uzbrojony” w linki do utworów muzycznych, komentarze ekspertów, wypowiedzi artystów, dodatkowe załączniki i prezentacje multimedialne wspomagające pracę uczniów.

Autorzy scenariuszy zachęcają również do twórczego korzystania z portalu trzejkompozytorzy.pl . To ogólnodostępna baza dzieł trzech twórców, na którą składa się łącznie ponad 320 nagrań i 380 opisów utworów. Omówienia dzieł wzbogacono o „konteksty” – wypowiedzi samych twórców oraz opinie krytyków i muzykologów. W uporządkowaniu ogromnego dorobku kompozytorów pomogą: chronologiczne spisy ich dzieł wraz z podziałem na przyjęte w fachowej literaturze okresy twórczości, alfabety, czyli ponad 20 haseł (ułożonych alfabetycznie) przypisanych każdemu z kompozytorów, a dotyczących jego muzyki (i nie tylko), wzbogacona elementami graficznymi oś czasu sytuuje natomiast wydarzenia z ich życia i twórczości w szerszym kontekście historycznym i kulturowym XX i XXI wieku.

Trzej kompozytorzy na lekcji, lista scenariuszy:

Twórczość Henryka Mikołaja Góreckiego

Twórczość Witolda Lutosławskiego
Dla szkół ponadgimnazjalnych:

Twórczość Krzysztofa Pendereckiego

Fenomen III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego

Portrety Trzech Kompozytorów

Trzej kompozytorzy poza filharmonią
Dla gimnazjów

Serwis Muzykoteka Szkolna został stworzony z myślą o nauczycielach, animatorach, popularyzatorach muzyki, działających nie tylko w szkołach, ale także domach kultury, ogniskach muzycznych, świetlicach. Przejdź do strony serwisu i sprawdź jego zasoby: www.muzykotekaszkolna.pl