Kto to jest artysta?

Zwiedzając muzea i galerie, zastanawiamy się, kim był człowiek, który wykonał daną pracę. Co spowodowało, że sięgnął po pędzel, dłuto czy kamerę filmową? Gdy patrzymy na rysunki dzieci, czujemy, że ktoś ma talent, postrzega rzeczywistość inaczej, ma bujną wyobraźnię. Ale czy to znaczy, że jest artystą? Czy może raczej dobrym materiałem na artystę? Każde dziecko w przedszkolu tworzy. Ale chwalone jest często za poprawne odwzorowanie rzeczywistości, a nie za własny pomysł. Bywa tak, że premiowana jest zręczność, a nie oryginalność.
“Kto to jest artysta?” to książeczka dla dzieci w wieku przedszkolnym, która na przykładzie dzieł polskiej sztuki współczesnej pokazuje, czym zajmuje się artysta i co składa się na „bycie artystą”. Czytając prosty tekst, dziecko ma kontakt z konkretnymi dziełami sztuki. Dzięki oryginalnej oprawie graficznej i typografii książka sama w sobie jest dziełem sztuki.

Kliknij grafikę, przejdź do strony Zachęty i pobierz książkę w formacie PDF.

Źródło: http://www.zacheta.art.pl/article/view/1762/kto-to-jest-artysta

Książka nie jest przeznaczona do sprzedaży. Instytucje i organizacje zainteresowane otrzymaniem książki: biblioteki, domy kultury, kluby czytelnicze organizujące zajęcia dla dzieci mogą zgłaszać się do Doroty Altewęgier, koordynatorki dystrybucji, na adres d.altewegier@zacheta.art.pl

“Kto to jest artysta?”, koncepcja i tekst Zofia Dubowska, opracowanie graficzne Jan Bajtlik, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2013.
format: 23,5 × 26 cm
objętość: 52 strony
oprawa: twarda
Publikacja sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.