Zbigniew Rybczyński, eksperymentator…

Anna Równy

Zbigniew Rybczyński, owładnięty potrzebą eksperymentowania, uchodzi za prekursora sztuki nowych mediów. Jego pierwsze filmy to eksperymenty formalne w dziedzinie kina animowanego. Artysta, wykorzystując techniki filmowe, osiąga rezultaty właściwe mediom elektronicznym.

Zobacz i wykorzystaj scenariusz lekcji:

“Zbigniew Rybczyński – eksperymentator w dziedzinie animacji i prekursor sztuki nowych mediów. Analiza filmu „Kwadrat” (1972)”. Opracowanie: Anna Równy.

Scenariusz dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska. Pełna treść licencji na stronie

Anna Równy – edukator filmowy, specjalizuje się szczególnie w tematyce audiowizualności i nowych mediów. Współpracuje z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej, Centralnym Gabinetem Edukacji Filmowej, Filmoteką Szkolną i wydawnictwem Nowa Era.

Film „Kwadrat” na stronie Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Przeczytaj online wnikliwą analizę twórczości Zbigniewa Rybczyńskiego, “Zbigniew Rybczyński – nowe obszary widzenia” autorstwa Ryszarda W. Kluszczyńskiego, profesora i kierownika Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego

Zobacz fragmenty filmów zrealizowanych przez Zbigniewa Rybczyńskiego w latach 1972–1980
YouTube Preview Image