GRA ZE SZTUKĄ

dr Monika Nęcka

Koncepcja edukacji przez sztukę przeznaczona dla rodziców, nauczycieli i edukatorów, wykorzystująca elementy “Inteligentnego oka” Davida Perkinsa, czyli uczenia myślenia poprzez patrzenie na sztukę. Materiał zawiera wstęp teoretyczny oraz propozycje ćwiczeń opartych na przykładach dzieł sztuki współczesnej z kolekcji Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki i Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.

“W świecie, w którym coraz mniej jest czasu na rozmowę z drugim człowiekiem, na spotkanie i zabawę, na poznawanie rzeczywistości, warto wziąć pod uwagę, że sztuka może pomóc dzieciom w rozszerzeniu świata ich przeżyć.
Współcześnie sztuka coraz intensywniej towarzyszy naszemu życiu i łączy w sobie różne jego wymiary: i te osobiste, i społeczne. Przy jej pomocy łatwiej rozpoznawać i rozwiązywać problemy. Bardzo ważne jest w związku z tym rozwijanie umiejętności jej rozumienia już u najmłodszych uczestników rzeczywistości. Należy zapewnić dzieciom najlepsze warunki rozwoju we wszystkich sferach życia fizycznego, psychicznego i społecznego, jak również otoczyć je opieką i stworzyć szanse możliwie najlepszego przystosowania do życia, zaproponować korzystanie z najcenniejszych źródeł przeżyć.
Warto więc wziąć pod uwagę, że sztuka może pomóc dzieciom w rozszerzeniu świata ich przeżyć i w rozwoju osobowości. Pomoże również w rozwijaniu myślenia obrazowego, komunikowania niewerbalnego, metaforycznego i symbolicznego, a także stanie się ważnym etapem w odbiorze wartości kulturowych.[...]”

Zobacz pełny tekst:

Materiał jest dostępny na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.
Treść licencji jest dostępna na stronie: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/legalcode