KULTURALNA WALIZKA

„Edukacja kulturalna w pedagogice ulicy”

Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie
„Trampolina”

“Kulturalna Walizka” uczy i bawi oraz pokazuje, że kulturę odkrywać i poznawać można wszędzie!
„Kulturalna Walizka” to mobilna skrzynia wyposażona w komplet plansz edukacyjnych, po których, za pomocą zmywalnych markerów, dzieci mogą rozwiązywać różnego rodzaju zadania – zagadki, łamigłówki, rebusy, krzyżówki, elementy do domalowania, obrazki. Oprócz plansz w czarnej skrzyni znajdują się również gry edukacyjne, akcesoria teatralne i książeczki. Materiały przeznaczone dla trzech grup wiekowych (4–6, 7–10, 11–16) mają na celu rozbudzenie twórczości, zapoznanie dzieci z osobistościami i wytworami kultury, dziedzictwem kulturowym, a tematyką obejmują szeroki zakres zagadnień, takich jak m.in.: architektura, bohaterowie literaccy, rodzaje muzyki, kultowe filmy czy bajki. Opracowanie graficzne plansz – Aleksandra Błędowska.

Plansze „Kulturalnej Walizki” TUTAJ
Konspekty pracy warsztatowej do wybranych plansz można znaleźć w książce „Edukacja kulturalna w pedagogice ulicy”

„Edukacja kulturalna w pedagogice ulicy” to publikacja podsumowująca projekt „Kulturalna Walizka”. Dotyczy streetworkingu oraz znaczenia edukacji estetycznej dla przeciwdziałania wykluczeniu.
Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie „Trampolina” w ramach projektu „Kulturalna Walizka” wdrażało na wrocławskim osiedlu Nadodrze innowacyjną formę edukacji kulturalnej połączonej z pracą na ulicy. Streetworkerzy organizacji wraz z przeszkoloną grupą wolontariuszy proponowali dzieciom alternatywną formę spędzania czasu wolnego – animowali gry i zabawy za pomocą materiałów edukacyjnych stworzonych w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego w okresie   luty – grudzień 2012.

Więcej informacji o działaniach prowadzonych przez Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie „Trampolina” na stronach:
Na podstawie materiałów Organizatora