ARTour

Kolonia Artystów
Gdańsk

ARTour to długofalowy, odbywający się od 2010 roku, cykliczny i nowatorski projekt bezpłatnych, interdyscyplinarnych warsztatów edukacyjno-artystycznych, skierowany do dzieci i młodzieży Gdańska żyjących w dzielnicach szczególnie zaniedbanych zarówno pod względem urbanistycznym, jak i społecznym – Dolny Wrzeszcz, Przymorze, Nowy Port, Oliwa, Suchanino, Dolne Miasto, Orunia. ARTour ma charakter lokalny i opiera się na aktywnym zwiedzaniu wystaw w gdańskich galeriach i instytucjach sztuki współczesnej.
Celem projektu ARTour jest przybliżenie kontekstu społecznego w sztuce współczesnej, jak również ukazanie różnorodności jej form i tematyki. Konfrontacje uczestników warsztatów z wydarzeniami artystycznymi Gdańska są możliwe dzięki wielostronności ujęcia sztuki i zagadnień związanych z twórczością artystyczną. Projekt opiera się na działaniach edukacyjnych kształtujących wśród jego uczestników kulturę odbioru dzieła sztuki. ARTour to projekt o charakterze procesualnym, podczas 10 spotkań warsztatowych każdy z uczestników:
– zwiedza około 50 wystaw sztuki współczesnej
– wykonuje około 1000 fotografii
– poznaje 10 miejsc na mapie kulturalniej Trójmiasta
Podczas podsumowania kolejnych edycji ARTour’u filmy i zdjęcia prezentowane są w siedzibie Fundacji Kolonia Artystów na Dolnym Mieście

Miejsca:
Gdańska Galeria Miejska , Instytut Kultury MiejskiejGdańska Galeria Fotografii | Muzeum Narodowe w Gdańsku , Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” , Nadbałtyckie Centrum Kultury , Galeria Pionova , Kolonia Artystów

Tegoroczna IV edycja ARTour realizowana jest przy wsparciu finansowym firmy LPP S.A w ramach koalicji Dolne Miasto Otwarte, w terminie od 1 marca do 20 grudnia 2013. Fotorelacje uczestników z odbytych warsztatów
OBEJRZYJ RELACJE FOTO I WIDEO Z POPRZEDNICH EDYCJI ARTOUR :

YouTube Preview Image

ARTour jest formą edukacji alternatywnej przeciwdziałającej stereotypowi niedostępności sztuki i miejsc kultury oraz wykluczeniu kulturowemu dzieci pochodzących z obszarów zaniedbanych. Dzieci poznają różnorodne, twórcze i rozwijające możliwości spędzania czasu wolnego. Warsztaty rozbudzają ich wyobraźnię i wrażliwość plastyczną, inspirują do poszukiwania własnych zainteresowań oraz dostarczają możliwości rozwijania już istniejących. Uczestnicy nabywają wiedzę i umiejętności potrzebne do aktywnego interpretowania sztuki współczesnej oraz kształtowania otwartych, krytycznych postaw.
ARTour to pewnego rodzaju podróż w czasie i przestrzeni, w czasie której uczestnicy poznają artystów i wydarzenia artystyczne obecne w świecie kultury Gdańska. Rozbudza to zupełnie inne podejście do własnego otoczenia i spojrzenia na współczesność. Dzieci i młodzież należy kształcić w kreatywności i pokazywać, że twórcze spojrzenie na rzeczywistość jest więcej warte niż odtwórcza wiedza. Połączenie elementu multimedialnej kreacji z badaniem artystycznych czynników kształtujących tożsamość jest najwłaściwszym sposobem edukacji przyszłych świadomych i skupionych na wspólnym tworzeniu lokalnej wspólnoty obywateli.

Prowadzący warsztaty:
Mikołaj Robert Jurkowski. Robotnik Sztuki, założyciel i Prezydent (1995–2000) grupy artystycznej Centralny Urząd Kontroli Technicznej CUKT oraz Wolnej Pracowni PGR_ART z siedzibą w Kolonii Artystów Gdańsk Stocznia. Inicjator powstania Instytutu Twórczych Działań ITEDE oraz Kolonii Artystów Gdańsk Stocznia. Autor projektów edukacyjnych: „Młodzi Młodego Miasta”, warsztatów dla dzieci „Dotyk Sztuki”. Związany z działaniami TOTARTU i Fundacji Wyspa Progress, pomysłodawca warsztatów artystycznych realizowanych w CSW Łaźnia – „Kraina Kreatywności” oraz „Wędrowcy”.
Sylwester Gałuszka. Robotnik Sztuki, prezes Fundacji Kolonia Artystów, założyciel Instytutu Twórczych Działań ITEDE oraz animator wydarzeń artystycznych w Kolonii Artystów Gdańsk Stocznia. Założyciel Wolnej Pracowni PGR_ART z siedzibą w Kolonii Artystów Gdańsk Stocznia. Autor projektu cyklicznych prezentacji studentów ASP „Extreme art”, współtwórca warsztatów artystycznych „Kraina Kreatywności”, „Wędrowcy”, „ARTour 2016”. Realizuje prace wideo w technice found footage. Założyciel wideo Galerii „6,21” z siedzibą w Kolonii Artystów, twórca projektu WRZESZCZ ART!
Na podstawie materiałów Organizatora