Seria Małego Klubu Bunkra Sztuki

Seria wydawnicza Małego Klubu Bunkra Sztuki to cykl książek dla dzieci, powstających w wyniku współpracy uznanych polskich autorów i autorek z artystami i artystkami wizualnymi. Książki wpisują się w tradycję tak zwanych picturebooks, w których ilustracje i tekst są równie ważne i pozostają ze sobą w dialogu. Tworząc serię, wzięliśmy sobie do serca cel, który przyświecał Stefanowi i Franciszce Themersonom tworzenia nie tyle bestsellerów, co BESTLOOKERÓW.

Nie bez znaczenia jest dla nas walor edukacyjny ilustracji dziecięcej, która – kształtując od najmłodszych lat gust czytelników – stopniowo przyczynia się do zatarcia umownej granicy między obszarem sztuki „czystej” i użytkowej. Książki poprzez oddziaływanie na dziecięcą wyobraźnię i pobudzanie empatii, uczą akceptowania własnych niedoskonałości i sugerują, że każdy z nas jest inny, a różnorodność to zaleta, a nie wada. Opowiadanym w książkach historiom towarzyszą ilustracje, których podstawowym celem jest pobudzanie wyobraźni i uwrażliwianie estetyczne dzieci już od najmłodszych lat.

Książki z serii:

“Historia Myszki Franciszki” autorstwa Magdaleny Stoch z ilustracjami Marty Ruszkowskiej i Przemysława Czepurko,
 “Magiczny Las” Magdaleny Stoch z ilustracjami Marty Ruszkowskiej i Przemysława Czepurko,
“Przygody Vendetty” Sylwii Chutnik z ilustracjami Mikołaja Małka,
“Dziewczynka ze światła” Małgorzaty Rejmer z ilustracjami Joanny Pawlik,
“Marcin i pełnia w zoo” Justyny Bargielskiej z ilustracjami Doroty Buczkowskiej,
“Kopciuszek idzie na wojnę, czyli historia kołem się toczy” Sławomira Shuty z ilustracjami Agnieszki Piksy,
“Dzieci z jeziora” Łukasza Orbitowskiego z ilustracjami Olafa Brzeskiego,
“Zdarzenie nad strumykiem” autorstwa Jakuba Żulczyka z pracami Agaty Bogackiej,
“Dom na polach” Szczepana Twardocha z pracami Rafała Bujnowskiego,
“Las Latających Wiewiórek” Joanny Bator i Krzysztofa Łukasiewicza z pracami Magdaleny Starskiej.

Mamy nadzieję, że wydawana przez nas seria kontynuuje bogaty dorobek tzw. Polskiej Szkoły Ilustracji, która w okresie swojego rozkwitu w latach 50., 60. i 70. XX wieku stanowiła ewenement na skalę światową, a funkcjonujące w szerokim obiegu książki opracowywane były przez znakomitych artystów, takich jak m.in. Bohdan Butenko, Jan Młodożeniec, Daniel Mróz, Janusz Stanny, Jan Marcin Szancer, Franciszka Themerson, Józef Wilkoń i wielu innych.

Obecnie, po okresie zastoju w latach 80. i 90. polscy ilustratorzy znowu odnoszą sukcesy, podejmując wątki rozwijane przez poprzednie generacje twórców.

Wszystkie książeczki można czytać i pobierać na stronie: https://issuu.com/seriamkbs.
Bajki są dostępne na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Pomysłodawczyni i redaktorka serii: Anna Bargiel.
Konsultacja merytoryczna: dr Monika Nęcka.
Redakcja i korekta: Karolina Więckowska.
Projekt graficzny i skład: Agata Biskup.
Wydawca: Galeria sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.