3D czyli Dizajn Dla Dzieci

Program edukacyjno-artystyczny Galerii Dizajn – BWA Wrocław
ul. Świdnicka 2–4, Wrocław
www.bwa.wroc.pl

Galeria Dizajn (1993) jest jednym z czterech (obok Awangardy, Szkła i Ceramiki oraz Studia) oddziałów wrocławskiego Biura Wystaw Artystycznych. Wspiera inicjatywy z pogranicza dizajnu i sztuki. W oparciu o autorski program prowadzi działalność wystawienniczą i edukacyjną. Celem programu galerii jest promocja projektowania „poszerzonego”, nieograniczającego się jedynie do tradycyjnie pomyślanego obiektu użytkowego.

Od 2010 roku z Galerią Dizajn współpracują Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan, realizując autorski program dla najmłodszych i ich rodziców – „3D czyli Dizajn Dla Dzieci”. W ramach programu odbywają się sobotnie warsztaty dla dzieci oraz warsztaty rodzinne. Przygotowywane są również projekty zmieniające galerię w przestrzeń świetlicy/kawiarni/pracowni – „Teraz dizajn!” (listopad 2011) i „Dizajn dla wszystkich!” (luty–marzec 2012). Podejmowane są także działania edukacyjne związane z wystawami i projektami BWA Wrocław.

logotyp projektu: w czerwonym kółku napis 3D czyli dizajn dla dzieci

Założeniem programu „3D, czyli Dizajn Dla Dzieci” jest pokazywanie, że dizajn to nie tylko drogie marki i znane nazwiska, ale po prostu nasza codzienna rzeczywistość. Każda rzecz została zaprojektowana – warto zastanowić się dlaczego właśnie tak i właściwie po co. Pokazujemy, że dizajn to proces, przez który musi przejść każdy przedmiot – od pomysłu przez fazę projektowania, na przestrzeni, w której funkcjonuje, skończywszy. Zachęcamy do czujnego przyglądania się otaczającym nas rzeczom i zjawiskom.

„3D czyli Dizajn Dla Dzieci” działa również poza Wrocławiem, na zaproszenie instytucji, organizatorów festiwali czy wydarzeń artystycznych. Warsztaty wyjazdowe odbyły się m.in. podczas: „Rezydencji Twórczego Recyklingu – PRZETWORY 6” (SoHo, Warszawa), „Design Festival 2012 – Edycja dziecięca” (13 Muz, Szczecin), „I Festiwalu Designu i Kreatywności Dla Dzieci” (Concordia Design, Poznań), „Międzynarodowego Festiwalu Designu – Łódź Design 2012”. W listopadzie i grudniu 2012 roku,  w warszawskiej Galerii Kordegarda zrealizowany został również „Krótki kurs dizajnu z 3D”.

Program uzupełnia publikacja „Zeszyty do dizajnu” wydana przez BWA Wrocław pod koniec 2011 roku (obecnie nakład wyczerpany, pracujemy nad drugim wydaniem). Więcej na temat książki – www.zeszytydodizajnu.pl

Więcej o projekcie: www.facebook.com/3D.czyli.Dizajn.Dla.Dzieci

Na podstawie materiałów organizatora.