Muzykoteka szkolna

Narodowy Instytut Audiowizualny
www.muzykotekaszkolna.pl

Czy wiesz, czym jest muzyka?
Czym ona jest dla Ciebie? Jakie miejsce zajmuje w Twoim życiu?
Daj się poprowadzić po świecie muzyki! Ostrzegamy: jeśli pokonasz trudności, zawsze będziesz tu wracać.
I najważniejsze: nie zamierzamy namawiać Cię do zmiany upodobań. Twoje ulubione kawałki zawsze będą Twoje. Będziesz ich po prostu mieć więcej. Więcej w głowie, więcej w sercu. Kolejne własne przestrzenie, których nikt Cię nie pozbawi.

Muzykoteka Szkolna to ogólnodostępny internetowy serwis edukacyjny Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Jego zadaniem jest kształcenie świadomych odbiorców muzyki i aktywnych uczestników kultury oraz podniesienie poziomu powszechnej edukacji muzycznej
w Polsce.

Użytkownicy otrzymują nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, aktywizujące i stymulujące zainteresowanie muzyką. Celem projektu jest dotarcie do jak największej liczby uczniów i przekazanie im zestawu informacji ze świata muzyki. Muzykoteka Szkolna skierowana jest do uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej, gimnazjalistów oraz licealistów, a także do studentów, nauczycieli muzyki, animatorów kultury i wszystkich osób dorosłych, które chciałyby uzupełnić lub poszerzyć swoją wiedzę muzyczną.

Muzykoteka Szkolna to innowacyjne narzędzie edukacyjne o wysokim poziomie merytorycznym, opracowywane przez zespół ekspertów, pedagogów i muzykologów. Zawiera teksty dotyczące poszczególnych epok w muzyce, biogramy twórców, definicje pojęć muzycznych, opisy instrumentów, gatunków muzycznych oraz wywiady video, a także stopniowo powiększaną bazę utworów do słuchania, aplikacje do nauki nut i muzyczne gry interaktywne.

Bardzo istotnym elementem serwisu jest seria 21 filmowych lekcji muzyki autorstwa Piotra Stasika. Wraz ze scenariuszami lekcji stanowią one punkt wyjścia do rozwoju nowego rodzaju edukacji muzycznej w Polsce – nastawionego na kontakt z odbiorcą i nieskrępowaną ekspresję muzyczną. Filmy (wraz ze scenariuszami) udostępnione zostały w systemie otwartym.

Na podstawie materiałów organizatora.