ZACHĘTA NARODOWA GALERIA SZTUKI

pl. Małachowskiego 3, Warszawa
www.zacheta.art.pl

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki to jedna z największych i najbardziej znanych galerii sztuki współczesnej w Polsce. Przybliża publiczności prace uznanych artystów zagranicznych oraz aktywnie promuje młodych polskich twórców. Poza inspirującymi wystawami oferuje bogaty program wydarzeń towarzyszących, w tym: spotkania z artystami, pokazy filmowe, koncerty, oprowadzania i warsztaty artystyczne dla dzieci, rodzin, pracowników firm, a także seniorów.

Julita Wójcik, “Dokarmiaj niebieskie ptaki”, 2003, sturodur, słoma, metal, drewno,
fot. J. Gładykowski. Zdjęcie na licencji CC BY-NC-ND 3.0

Zobacz program edukacyjny prowadzony przez Zachętę!

We wrześniu 2012 roku uruchomiony został portal otwartazacheta.pl, prezentujący zasoby Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, takie jak: dzieła z kolekcji, materiały edukacyjne, dokumentacje wystaw i wernisaży, wybrane teksty z katalogów i gazet towarzyszących wystawom, a także filmy. Dzięki rozbudowanym funkcjom przeszukiwania jest to wygodne narzędzie do przeglądania zbiorów online, odnajdywania informacji o artystach, ich dziełach i wystawach w Zachęcie.

Otwarta Zachęta kierowana jest do wszystkich osób zainteresowanych sztuką współczesną, a także badaczy przeprowadzających kwerendy, nauczycieli poszukujących pomocy dydaktycznych, studentów i uczniów.

OtwartaZacheta.pl to kolejny krok w budowaniu polityki otwartości galerii, kontynuacja rozpoczętego w 2011 projektu Otwarta Zachęta, który pomaga w realizacji statutowej misji instytucji – upowszechnianiu sztuki współczesnej. Wszystkie materiały na stronie są możliwe do pobrania przez użytkowników i dostępne na licencjach Creative Commons. OtwartaZacheta.pl to także narzędzie przybliżające naszą działalność tym, którzy chcą mieć stały kontakt ze sztuką.